یکی از بهترین روش های آموزش به کودکان از طریق شنیدن داستان می باشد .که امروزه بسیاری از روانشناسان برای حل اختلالات کودکان از قصه درمانی استفاده می کنند  .

هدف‌ آموزشی این داستان  :

این داستان بخشندگی و نتیجه گرفتن از کارهای مثبت رو به بچه ها می آموزد . و به آنها می آموزد که مهربانی باعث صمیمیت و حل مشکلات می شود.ور هر کس توانایی های خاص خودش رو داره که در جایگاه خدش بسیار مفید می باشد.

 

متن داستان :

پسری بود که توی جنگل یه کلبه چوبی برای خودش ساخته بود و اونجا زندگی می کرد…او سالها بود که دوتا خرس کوچلو رو بزرگ کرده بود وبه شوق اونها توی جنگل مونده بود و روز وشب رو با اونها میگذروند …همزمان که با اونها بازی میکرد حیوان ههای دیگه هم کم کم به اونها نزدیک شده بودندو با اون پسر مهربون و خرس هاش که دیگه کم کم بزرگ شده بودن بازی میکردن . هر وقت که یکی از حیوان های جنگل زخمی میشدن این پسر مهربون فورا میدویید و اونها رو مداوا می کرد تا زودتر حالشون خوب بشه و بتونن به راحتی بالا و پایین کننده و بازی کنن . حیوان های جنگل به پسر مهربون  جنگل خیلی عادت کرده بودن  . حتی بعضی از شبا تو لونه پسر جنگلدمیموندن و پیش اون می‌خوابیدن…

هرکدومشونم که می رفتن توی لونه هاشون . صبح زود به محض بیرون اومدن خورشید خانوم میدوییدن  بطرف کلبه چوبی  تا پیش پسر جنگل  باشن . پسرجنگل هیچوقت فکر نمیکرد که اگریروز زخمی یا مریض بشه دوستای بازیگوش و مهربونش بتونن کمکش کنن  .یکی از روزهاابر سیاهی توی آسمون اومدو بارون تندی زد .

پسر جنگل سریع خرس ها رو توی لونه برد و وقتی خیالش راحت شد که هیچ حیوان هی زیر بارون نمونده.. خودش هم داخل کلبه چوبیش رفت. چند روز پی‌درپی همینجوری بارون‌بارید و بارید.. پسر جنگل دائماً از کلبه بیرون می‌رفت و حواسش بود که حیوان ها زیر بارون جانمونن و همشون غذای لازمشون رو برای این چند روز بارونی داشته باشن.

پسر جنگل که احساس سرمای زیادی در بدنش می کرد کم کم مریض شدو سرمای شدیدی خورد .

بعد از این که بارون بند اومد حیوان ها دیدن  که خبری از پسر جنگل نشده .همگی فوراً از توی لونه هاشون بیرون اومدن . از آب ها و گودال های جمع شده آب گذشتن و رسیدن به کلبه چوبی…

اونها طبق همیشه  که پسر جنگل کنار در رو باز میذاشت وارد کلبه چوبی شدن ودیدن پسر جنگل بیمار شده و درون رختخوابش خوابیده ودوتاخرس ها هم اونو نوازش میکنن…..اونا کلی کنار پسر جنگل جست وخیززدن  . پسر جنگل با همون حالت بیماری و چشمان نیمه باز اون ها رو نوازش میکرد .

اونها تصمیم گرفتن حال پسر جنگل رو خوب کنن تا کل جنگل حالش خوب بشه . دوتا خرس تپلی که همیشه توی خونه پسرجنگل بودن گفتن همه باید تلاش کنیم وهرکدوم کاری برعهده بگیریم . خرسها سریع رفتن سراغ کندوی عسل وکلی عسل جمع کردن . سنجابها فندقهارو خرد وآماده کردن . اسبها هیزوم جمع کردن . میمونها از گاوهای وحشی مقداری شیر دوشیدن و تعدادی نارگیل چیدن  ونارگیلهارو بشکل کاسه های توخالی درآوردن….خرسها شیروعسل وفندق رو درون ظرفهای نارگیلی روی هیزومها گذاشتن . خرگوشها هویج های زیادی از بوتهای هویج جدا کردن و بادندونهاشون هویجهارو خرد کردن . آهوها بسرعت گیاهان مفیدی رو از تمام گوشه وکنار جنگل جمع کردن وکنارهویجها گذاشتن . پرندها دانهای مقوی زیادی از تعداد زیادی گیاه جدا کردن . فیلها با خرطومشون آب از رودخونه برمیداشتن و توی ظرف میریختن و دارکوب تمام گوجهای ریز جنگلی را جمع آوری کرد . کانگورو ها رفتن روی صخره ها و کوهها و هرچی قارچ بود را جمع کردن و گذاشتن داخل کیسه هاشون و خرسهای توپولی هم همه اون غذاهایی رو که حیوان هها زحمت کشیده بودن جمع کردن وبا هم قاطی کردن و گذاشتن داخل ظرفی روی آتیش تا سوپ خوشمزای برای پسر جنگل درست کنن و بعد از مدتی بوی سوپ خوشمزه همه کلبه چوبی رو برداشته بود پسر جنگل  از بوی سوپ . با  تعجب چشماشو باز کرد و ودید حیوان های جنگل با کاسه سوپ هویج  و ظرف شیر  گرمو عسل و فندق  کنارش وایسادن و منتظر بودن  تا اون بیدار بشه . حیوان ها چند روز برای پسر جنگل این غذاها رو درست کردن بعد از چند روز پسر جنگل حسابی حالش جا اومده بود و بدنش گرم شده بود و دوباره روبه راه شد

و با حیوان ها راهی جنگل شد برای یک روزه تازه….فیل با خرطومش پسر جنگل روبلند کرد وگذاشت روی شونش..همه پرنده ها خوشحال بالای سر فیل و همه حیوان ها شادمان و مغرور از خندهای پسر جنگل، کنار فیل راه می رفتن …پسرجنگل با خودش فکر کرد که هر کسی به توان خودش میتونه کار خاصی انجام بده و هر کدام از موجودات توانمندی های خاص خودشونو دارند این بار پسر جنگل بیشتر باور کرده بود و خوشحال بود که  یه خانواده بزرگ داره  وهر وقت مشکلی  براش پیش بیاد یه خانواده خیلی بزرگ وشیطون با قلبهای مهربون و تواناییهای مختلف  داره که یعالمه کار میتونن براش انجام بدن….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه