یکی از بهترین روش های آموزش به کودکان از طریق شنیدن داستان می باشد .که امروزه بسیاری از روانشناسان برای حل اختلالات کودکان از قصه درمانی استفاده می کنند  . ار طرف داستان های صوتی این امکان را به پدر و مادر ها می دهد که هر زمان که آنها توانایی خواندن داستان را ندارند فرزندان آنها بتوانند به قصه های صوتی گوش دهند و از داستان های آموزنده استفاده کنند.

هدف‌ آموزشی این داستان  :

• نشان دادن چند مرحلهاز عزت نفس
• آموزش به کودکان در اینباره که هرچه مطمئن تر باشند و حس ارزشمندی بیشتری کنند کمتر نیاز به خود نمایی و تظاهر و اعلام حضور و تاییدیه و تشویق دارند.
• اموزش مطمئن بودن به داشته ها و توانمندیها
• آموزش وارد بحث با افراد توخالی نشدن
• تذکر بر تواضع و اطمینان از باور داشتن خود
• آموزش درگیر نشدن و در حاشیه قرار دادن افراد توخالی
• اموزش متمرکز بودن به درون خود و داشتن حس ارزشمندی

 

توی شهر ماشینی یه عالمه ماشین های کوچک و بزرگ بود. هر کدام از ماشین ها به رنگی بودند با اندازه های متفاوت و هر کدام مشغول انجام دادن یه کاری بودن.
بعضی از آنها رنگ های خاص و دوست داشتنی داشتند. بعضی از آنها کارایی خیلی مهمی داشتن و می توانستند کارهای خیلی سنگین انجام بدهند.
ماشین‌ها همه رسیدند پشت چراغ قرمز پشت سر هم دیگه ایستاند. یه ماشین قرمز زیبا که از دور برق می زند کنار جرثقیلی ایستاد و ماشین آبی دیگر که دارای تزئینات زیادی بود در طرف دیگر . جرثقیل، منتظر ماند تا چراغ سبز شود و دوباره حرکت کند .
در همین لحظه، ماشین قرمز به ماشین آبی نگاهی کرد. ماشین قرمز پیش خودش احساس می کرد که از همه ماشین هایی پشت چراغ قرمز زیبا تر هست و ماشین آبی که متوجه نگاه ماشین قرمز شد چراغ های خود را روشن کرد و با احساس غرور و خوشحالی کمی گاز داد !
همین طور که آنها زیبایی هایشان را به رخ هم می کشیدند، جرثقیل متوجه حرکات و رفتار آنها شد. لبخندی زد و به ماشین قرمز و آبی سلام کرد و به آنها گفت” “شما بسیار زیبا هستید! مراقب خودتون باشید چون باعث زیبایی شهر مایید شما بسیار جذاب و دوست داشتنی هستید.”
ماشین قرمز و آبی به جرثقیل سلام کردند آنها بسیار از آرامش و اطمینان جرثقیل تعجب کردند و از اینکه که او بسیار مطمئن در وسط آنها ایستاده است و به خود باور دارد .
در فکر فرو رفتند. اون ها از اینکه جرثقیل در مورد جذابیت هایش صحبت نمی کند تعجب کردند. چند روز گذشت. ماشین قرمز و چند عدد از ماشین های شهر تصمیم گرفتند تا در در کنار رودخانه بزرگ شهر با یکدیگر مسابقه بگذارند و هرکدام که برنده شد نام پرسرعت ترین ماشین شهر را بگیرد.
همچنانکه ماشین ها با هم مسابقه می دادند، در وسط مسیر مسابقه چند عدد از ماشین ها به هم برخورد کردند و به درون رودخانه افتادند.
در همین لحظه، ماشین های زیبا که دارای جذابیت‌های زیادی بودند ایستادند و نمی توانستند برای ماشین های دیگر که در وسط آب بودند و آب به گوشه و کنار آنها نفوذکرده بود، کاری کنند.
آنها بسیار بسیار ناراحت و غمگین به این طرف و آن طرف رودخانه می‌رفتند که ناگهان جرثقیل از آنجا رد شد و متوجه مشکل پیش آمده شد. او فوراً دور زد و پیش ماشین های زیبای مسابقه ایستاد و سریع کنار رودخانه رفت و با امکانات خودش ماشین های دیگر را که در مسافت های مختلف به رودخانه افتاده بودند از آب بیرون کشید و آنها را به تعمیرگاه برد .
همه ماشین ها به افتخار جرثقیل بوق میزدند و او را تشویق می‌کردند .
جرثقیل یکی از ماشین های شهر بود که هیچ گاه از خود تعریف نمیکرد، زیرا اون در درون ذهنش به خودش و توانمندی هایش مطمئن بود .
نجات و جابه جایی ماشینها یکی از اصلی ترین توانمندی‌های جرثقیل بود که حالا توانسته بود چندین ماشین زیبا را نجات دهد همان ماشین هایی که هیچگاه در ذهنشان از خودشان مطمئن نبودند و دوست داشتنند همیشه از ماشین های اطراف تشویق و تایید بگیرند .
جرثقیل باز هم مطمئن ، شاداب و خوشرو از همه ماشینها تشکر و خداحافظی کرد و به سراغ کارهای خود رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه