یکی از بهترین روش های آموزش به کودکان از طریق شنیدن داستان می باشد .که امروزه بسیاری از روانشناسان برای حل اختلالات کودکان از قصه درمانی استفاده می کنند  . ار طرف داستان های صوتی این امکان را به پدر و مادر ها می دهد که هر زمان که آنها توانایی خواندن داستان را ندارند فرزندان آنها بتوانند به قصه های صوتی گوش دهند و از داستان های آموزنده استفاده کنند.

هدف‌ آموزشی این داستان  :

در این داستان کودکان می آموزند که با خردمندی و نیت مثبت به اطراف نگاه کنند .از طرفی خلاقیت کودکان را افزایش می دهد و در تقویت اعتماد به نفس آنها موثر است .

دو دوست ماهیگیر در حال گرفتن ماهی بودند در همین لحظه، شیشه ای را به روی آب دیدند. آنها شیشه را از آب گرفتند. شیشه سربسته بود ودرون آن نوشته ای قرار داشت.

ماهیگیرها شنیده بودند که گاهی دزدان دریایی نامه هایی مینویسند ودرون شیشه می اندازند. آن دو دوست با احتیاط، اطراف خود را نگاه کردند. سپس با کمی ترس وتعجب در شیشه را باز کردند!

آنها نوشته را بیرون آوردند وآنرا مطالعه کردند. درون کاغذ نوشته شده بود “من پیرمرد پیر وناتوانی هستم که در هزار کیلومتری آن طرف رودخانه زندگی میکنم. من بسیار پیر وناتوان شده ام ومدتی است که بیمارم لطفا اگر کسی نوشته مرا درشیشه پیدا کرد به کمک من بیاید. زیرا من بسیار بیمار گشته ام وفرزند وهمسری هم ندارم .”

دودوست چندین بار نامه را خواندند وچندین روز به آن فکر کردند. سپس تصمیم گرفتند به آدرسی که در کاغذ نوشته شده بود، بروند وبا یکی از دوستان دیگر خود، موضوع را درمیان گذاشتند. آنها مشورت کردند وقرارشد یکی از آنها در فاصله دورتر و دوتای دیگر به کلبه نزدیک شوند وآنجا را بررسی کنند.

سه دوست، به نیت کمک به پیرمرد ناتوان حرکت کردند. ووسایل دفاعی لازم رو در وسایلشان پنهان کردند تا اگر احساس خطر کردند از انها استفاده  کنند.

آنها کمکم به آدرس گفته شده نزدیک شدند. یکی از دوستان، پشت درخت ایستاد ودوتای دیگر به پشت کلبه رفتند وازپشت شیشه درون کلبه را نگاه کردند ودیدند پیرمردی درشت هیکل با ریش بلند سفید به روی صندلی نشسته ومشغول کتاب خواندن ونوشیدن چای است.

دو دوست تصمیم گرفتند از بیرون پیرمرد را صدا بزنند. در همین لحظه، پیرمرد آندورا پشت پنجره دید. سپس به آنها گفت:” سلام، خوش آمدید! میتونم کمکتون کنم؟”

آنها سلام کردند واز پیرمرد خواستند به بیرون از کلبه بیاید. پیرمرد قوی هیکل بیرون رفت . آنها بروی تنه درختان بیرون از کلبه نشستند.

پیرمرد برای آنها نوشیدنی تهیه کرد. آنها ماجرای شیشه پیدا شده را تعریف کردند.و باتعجب به پیرمرد گفتند “اما شما کاملا سالم هستید و در نوشته خود از بیماری جسمی خود صحبت کرده بودید برای همین ما به کمک شما آمدیم!”

پیرمرد لبخندی زد و سرش را تکان داد و دستش را روی شانه آنها گذاشت و به آنها گفت:”من عمو جنگلی هستم ! از لطف و مهربانی شما بسیار متشکرم . بهتر است ماجرا را برای شما تعریف کنم و دستمزد صفای قلب و مهربانی شما را تقدیمتان کنم.

او یک جعبه جواهر بیرون اورد و به آنها گفت:”من برای خودم به اندازه کافی ثروت دارم واین جعبه را تقدیم کسانی میکنم که هزار کیلومتر را طی کرده اند تا بتوانند به شخصی با مهربانی وصفا کمک کنند. در حقیقت من بسیار توانمندم ومیتوانم همین الان شمارا یک لقمه کنم! “

سپس همه آنها باهم بلند بلند خندیدند و مدتها به صحبت نشستند. آنها عمو جنگلی رو بسیار دوست داشتند وگفتند وجود تو وصحبتها وتجربه های زیبایت برای ما بهترین ثروت هست.

عمو جنگلی از آنها تشکر کرد و هدیه آنها را به دستشان داد. آنها به عمو جنگلی گفتند که خیلی زود به اتفاق خانواده دوباره به کلبه تو خواهیم آمد تا همیشه دوستان خوبی برای هم بمانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه